Публікації / 1921-1926 - Донецький гірничий технікум,

1921-1926 - Донецький гірничий технікум,


Тематичні угруповання
ДОНЕЦЬКОМУ НАЦІОНАЛЬНОМУ ТЕХНІЧНОМУ УНІВЕРСИТЕТУ - 90 років: віртуальні експозиції музею/IСТОРIЯ ДонНТУ/Етапи становлення ДонНТУ

Становлення першого в Донбасі вузу проходило у вкрай несприятливих умовах. Після громадянської війни не діяли шахти, металургійні, коксові, машинобудівні заводи, були зруйновані залізниці. Нове керівництво країни надавало велике значення відновленню Донбасу. Для цього необхідні були інженерні кадри. У той час в Донбасі працювало всього 189 гірничих інженерів і гірнича промисловість гостро потребувала фахівців високої кваліфікації. Враховуючи це, в Юзівці вирішено було відкрити технікум.

У 20-і роки в Україні технікуми були вищими навчальними закладами і готували фахівців вузької спеціалізації, у той час як інститути готували керівників виробництва, адміністраторів. За рішенням міських властей знов створеному навчальному закладу - Донтехнікуму - виділили будинок колишнього Комерційного училища (нині 2-й навчальний корпус) і напівзруйновані козацькі казарми. За короткий термін був проведений ремонт, і 30 травня 1921 р. відбулось офіційне відкриття Донецького гірничого технікуму. Перший набір студентів складав 208 осіб. Великою проблемою став підбір викладацьких кадрів. Для ведення спеціальних дисциплін запрошувались інженери із промислових підприємств. З 1923 р. в технікумі стали працювати професори із Харкова, Катеринослава, Новочеркаська та інших міст.

Оскільки студенти мали дуже слабку загальноосвітню підготовку, адміністрація технікуму організувала робочий факультет. Це був один із перших в Україні робітфаків, де студенти протягом трьох років вивчали загальноосвітні дисципліни. На робітфаці навчався і майбутній голова СРСР Микита Хрущов.

Робочий день студентів тривав 9 годин: шість годин теоретичних занять і три години роботи на будівництві технікуму. За короткий термін студенти збудували кочегарку, електромеханічний завод, провели опалення і водопровід. У грудні 1921 р. відкрився гуртожиток на 100 осіб, почали працювати їдальня, пральня, баня, перукарня. Враховуючи велику роботу, проведену колективом технікуму, Центральний Виконавчий Комітет України нагородив ДГТ грамотою і Червоним прапором.

Згідно з навчальними програмами студенти не тільки слухали теоретичні лекції, а й працювали в майстернях (ковальській, ливарній, токарній, слюсарній), які називалися механічним заводом Донтехнікуму.

Поряд із навчальною викладачі Донтехнікуму проводили і велику науково-дослідну роботу:

проф. О.І. Тулпаров досліджував грунтові води Донбасу;

група вчених на чолі з проф. О.М. Первушиним довели можливість і необхідність будівництва в місті водопроводу;

спроектували і збудували першу в місті трамвайну лінію.

Источники
Донецький національний технічний університет

Особи
Первушин Олексій Михайлович
Тулпаров О.І.
Хрущов Микита

Упоминается в статьях
Вехи истории ДонНТУ: рік за роком