Публікації / 3
Як це було... Історія ДонНТУ очима її очевидців:
Третє десятиріччя
/2

3
Як це було... Історія ДонНТУ очима її очевидців:
Третє десятиріччя


Тематичні угруповання
ДОНЕЦЬКОМУ НАЦІОНАЛЬНОМУ ТЕХНІЧНОМУ УНІВЕРСИТЕТУ - 90 років: віртуальні експозиції музею/IСТОРIЯ ДонНТУ/Історія ДонНТУ очима її очевидців

П. Я. Таранов, професор
«Підготовка на початку 1941 року до святкування 20-річного ювілею Донецького індустріального інституту викликала в колективі великий підйом. Сколихнулися буквально все: викладачі, студенти, співробітники. Всі разом приводили у святковий вигляд корпусу і гуртожитку, наводили лад у лабораторіях і кабінетах, музеях, читали лекції про інститут в академічних групах і на підприємствах. Одним словом, справа йде на лад. Здавалося, що в інституті немає людини, яку не хвилювало б майбутню подію.

Тим більш зрозумілий той загальний порив гордості, що охопив усіх нас, коли ми дізналися, що наша скромна праця з підготовки фахівців отримав високу урядову оцінку і ДІІ нагороджений орденом Трудового червоного прапора, а деякі викладачі - орденами і медалями.

З надзвичайним хвилюванням їхали ми до Москви, куди нас запросили для вручення нагород. Було якось особливо приємно, що разом з нами до Москви запросили й наших дружин.

Тепло, гостинно зустріла нас столиця. Нам надали можливість побувати в музеях і театрах. Але особливо нам, групі викладачів ДІІ, пам'ятний день, коли нам в Кремлі вручали високі урядові нагороди ».


Н. М. Русанов, доцент
«8 вересня 1943 року, у день визволення нашого міста від фашистської окупації, до руїн інституту прийшли колишні студенти, і ті, хто тільки мріяв учитися. Величезні навчальні корпуси стояли обвуглені, мовчазні. І молодість без роздумів взялася за відновлення рідного вузу, розраховуючи тільки на свої власні сили.

І вже 5 грудня 1943 року почалися заняття, хоча і в дуже важких умовах.
У ті роки в слова «наш інститут» студенти вкладали особливий сенс, особливий зміст, оскільки своїми руками піднімали його з попелу і руїн.

Любили свій інститут студенти безмежно. Хотілося б, щоб і нинішнє покоління так само дорожило своїм вузом, берегло і множити його традиції, як і ті, хто його відновлював ».

М. Д. Малєєва, старший викладач.
«Після звільнення Донбасу у вересні 1943 р., почав відновлюватися Донецький індустріальний інститут. Я в числі невеликої групи молоді міста Дзержинська пішки вирушила до обласного центру надходити в ДІІ. Зарахували нас відразу та розформували по бригадах для відновлення інституту. Місто було зруйноване вщент, зупинитися було ніде, і ми перший час ночували в кабінеті директора інституту, людина по 10-20, куди нас пускали після закінчення робочого дня. До Дня Конституції - 5 грудня 1943 абияк відновили аудиторії в підвальному приміщенні 2 навчального корпусу і вестибюль 3 корпуси, і ми почали займатися. Заняття поєднували з відновленням та очисними роботами. Після закінчення першого семестру, влітку 1944 року, в канікули я, як і багато моїх однокурсників, працювала штукатуром, кровельщіцей, різноробочою, вантажником. Жили у відновлених приміщеннях, спочатку в аудиторіях першого навчального корпусу, потім у закруглених частинах гуртожитку, де ми прожили зиму без опалення і часто без освітлення - 38 осіб, тапчан до тапчана. Вечорами в рукописах читали вірші Симонова, співали фронтові листи, а про події в Краснодоні дізнавалися з перших вуст (хтось з учасників підпілля, вже не пам'ятаю, хто, жив з нами) ».

М. П. Зборщик, професор
«З 1 вересня 1948 року - я студент. Перше знайомство з однокурсниками. Наша група наполовину складалася з колишніх фронтовиків. Я вдячний долі, яка звела мене з демобілізованим капітаном Винокуровим Олександром Григоровичем. Після демобілізації з фронту він без іспитів був зарахований до інституту. Всі п'ять років навчання ми жили з ним в одній кімнаті гуртожитку.

Навчання давалося мені легко, я отримував підвищену стипендію. Олександру Григоровичу у навчанні доводилося важко, хоча за витратами часу він був зайнятий в два рази більше за мене. Позначилися роки війни та служби в армії. У такому становищі опинилися майже всі фронтовики. Однак завдяки працьовитості деякі з них закінчили інститут з відзнакою. У групі постійно панував здоровий дух суперництва з-за успішності. Більшість фронтовиків не задовольнялися задовільною оцінкою, і вважали для себе справою честі вчитися на «добре» і «відмінно».

Вже з перших днів занять в інституті ми переконалися у високій вимогливості викладачів. Вони не тільки вимагали, а й багато працювали зі студентами, серед яких було чимало слабоуспевающих. У кожній групі був відповідальний за академічну успішність. Сильні студенти намагалися всіляко допомогти відстаючим. Честь групи завжди була на першому плані ».

Р. В. Харсель, журналіст
«Студенти Донецького індустріального інституту були застрільниками відновлення столиці шахтарського краю. Два роки поспіль зверталися студенти до населення міста з закликом відпрацювати на відновлювальних роботах по 250 годин. Жителі, захоплені прикладом молоді, гаряче відгукнулися на цей бойовий клич. А студенти встигали всюди. Вони віддали 4 тисячі робочих днів на розбір завалів кінотеатру ім. Шевченка, на будівництво нового мосту через ставок, на відновлення парків ім. Щербакова та ім. Горького, на приведення в порядок міського ставка, стадіону і т.д.

Інститут двічі був нагороджений почесними грамотами ЦК ВЛКСМ за успішні відновлювальні роботи. 25 співробітників ДІІ удостоєні медалей «За доблесну працю у Великій Вітчизняній війні».

Особи
Винокуров Олександр Григорович
Зборщик М. П.
Малєєва М. Д.
Русанов Н. М.
Симонов К.
Таранов П. Я.
Харсель Р. В.

Географія
Дзержинськ м.
Донбас
Краснодон м.
Москва м.