Публікації / 4
Як це було... Історія ДонНТУ очима її очевидців:
Четверте десятиріччя

4
Як це було... Історія ДонНТУ очима її очевидців:
Четверте десятиріччя


Тематичні угруповання
ДОНЕЦЬКОМУ НАЦІОНАЛЬНОМУ ТЕХНІЧНОМУ УНІВЕРСИТЕТУ - 90 років: віртуальні експозиції музею/IСТОРIЯ ДонНТУ/Історія ДонНТУ очима її очевидців

А. Г. ГУЗЄЄВ, професор
«За всі роки моєї педагогічної роботи мав можливість отримати п'ятнадцять уроків сільського господарства спільно зі студентами. Кожен «урок» тривалістю не менше місяця (зазвичай вересень), але були випадки, коли він тривав від 2 вересня до 2 листопада, коли вже випадав сніг. Наведу цей випадок більш детально. Було це наприкінці 50-х років в селі Карпівка Амвросіївського району.

Я, як куратор групи, працював спільно зі студентами в місцевому радгоспі на збиранні кукурудзи та буряку. Зазвичай студенти виконували ту роботу, яка не піддається механізації. Працювали ми кожен день від темна до темна без вихідних. Розваг - ніяких і втомлювалися дуже. Прибирали ми гібридну кукурудзу. Нас суворо попередили - зерно не травмувати. Початки складали у кошики, а корзини носили на покоси і акуратно висипали на воза. Якась частина студентів на току очищала качани й сортувала. Кукурудзяне поле здавалося нескінченним. Кожен студент брав два рядки і до обіду робив тільки два заходи: туди і назад. І так само після обіду ».

Я. П. ПОГРЕБНЯК, випускник ДІІ 1954 р., згодом один з партійних керівників Україні
«Важливе місце у житті студентів п'ятидесятих займала комсомольська організація. Турбот у комсомольців і їх ватажків вистачало. У повоєнні роки залишалися зруйнованими кілька навчальних корпусів і гуртожитків інституту, їх потрібно було відновлювати. На цих будівництвах комсомольці відпрацювали багато годин і внесли відчутний вклад у цю благородну справу.

Поруч із третім навчальним корпусом лежав запущений пустир, і комсомольська організація нашого факультету вирішила привести його в порядок: розбити парк, посадити дерева.
Пам'ятаю, з яким азартом і натхненням змагалися між собою факультети за те, хто краще підготується до інститутського вечора. З таких ось творчих вечорів молоді і виріс знаменитий Анатолій Солов'яненко, мій товариш по навчанню по інституту, згодом, на мою думку, найкращий тенор України.

Можна по-різному ставитися до минулого: в житті молодіжних організацій, у тому числі комсомольської, було чимало і наївного, надуманого. Але в цілому це позитивно впливало на молодь. Можна прямо сказати, що це стримувало розбещеність, пияцтво сприяло вихованню юнаків та дівчат в дусі відповідальності, їх зростання як особистостей ».

Б. С. ПАНОВ, професор
«У 1959 році в ДІІ відбувся перший випуск китайських студентів. Частина з них навчалася на геологічних спеціальностях. Багато хто з них згодом зайняли високі пости в Китаї. Так, випускник нашої кафедри геології Чень Юйчуань став президентом Китайської геологічної академії. Юй Чжіхун і Чень Баофень - директори НДІ мінеральних ресурсів у Пекіні і Тяньцзіні. Цай Айлі - перша в Китаї доктор наук. У 1987 р. вони приїжджали на науково-технічну конференцію зарубіжних випускників. Виступаючи на конференції, професор Юй Чжіхун сказав: «Ми часто згадуємо роки навчання в ДІІ. Вони нам багато чого дали як у формуванні світогляду, так і в отриманні професійних знань. Велике спасибі за це всім викладачам, які не шкодували для нас ні сил, ні часу ».


Ю. Л. ВІТРЯК, старший викладач
«Сьогодні абревіатуру СБЗ зможе розшифрувати далеко не кожен студент. А позначає вона «студентський будівельний загін». Школу СБЗ пройшло не одне покоління студентів. Були в свій час бійцями СБЗ (так називали тих, хто трудився в загонах) і багато студентів ДІІ-ДПІ. Для студентів тих років дуже важливим була участь в русі студентських будівельних загонів.

На перших порах цей рух мав суто патріотичний характер. Спочатку в будзагони записувалися романтики, що мріяли побачити практично безкоштовно далекі краї, посидіти біля багаття, поспівати пісні під гітару. Але так тривало недовго. Партія, уряд і комсомол, з одного боку, і бійці будзагонів, з іншого, майже відразу оцінили гігантські можливості нової форми роботи з молоддю. Протягом двох місяців країна отримувала дешеву робочу силу, яку можна було використовувати де завгодно, не вкладаючи кошти в облаштування селищ, розвиток інфраструктури: студенти все робили самі, жили в наметах, харчувалися, як доведеться.

Комсомольські функціонери відразу встали біля керма цього руху, заробляючи собі дивіденди. Крім того, місцева влада отримала можливість списувати на студентів свої промахи і втрати. У свою чергу бійці будзагонів, працюючи іноді по десять і більше годин, виявили, що заробляють чималі гроші. З'явилися інтернаціональні СБЗ, загони стали виїжджати за кордон. Місцем постійної прописки СБЗ стала Німецька Демократична Республіка, і, як апогей, поїздки до Латинської Америки - Чилі. Уряд надав студентам податкові пільги. Але потім у верхах підрахували, скільки заробляли студенти, після чого їх заробітки, і, природно, ентузіазм різко впали. Найбільш масовим студентське будівельне рух був у шістдесятих і початку сімдесятих років ».

К. А. ВАЛІЦ, доцент
«Перший серед внз Донецька естрадний оркестр ДІІ під керівництвом Анатолія Чумака та СТЕМ Костянтина Валіца були дуже популярні. Нас знали далеко і широко. Тому практично раз на семестр у нас були гастрольні поїздки в інші міста на запрошення дружніх вузів. Так ми виступали в Московському гірничому інституті, Київському інженерно-будівельному, Харківському політехнічному, Дніпропетровському гірничому і багатьох інших вузах. Плюс до цього - успішні виступи на обласних та республіканських фестивалях. Ректор ДІІ Михайло Антонович Богомолов приділяв студентській самодіяльності значну увагу. Він завжди підкреслював, що разом з високим рівнем навчального процесу, естрада інституту, як на дуже популярних в Донецьку інститутських вечорах, так і особливо в інших внз, на оглядах, у Палацах культури підприємств і підшефних колгоспах, працює на високий імідж інституту ».

Особи
Богомолов Михайло Антонович
Вітряк Ю. Л.
Валіц К. А. (Костянтин)
Гузєєв А. Г.
Панов Б. С.
Погребняк Я. П.
Солов'яненко Анатолій Борисович
Цай Айлі
Чень Баофень
Чень Юйчуань
Юй Чжіхун

Географія
Амвросіївський район
Карпівка село
Китай
Латинська Америка - Чилі
Німецька Демократична Республіка