Публікації / Формування господарчої інфраструктури

Формування господарчої інфраструктури


Тематичні угруповання
ДОНЕЦЬКОМУ НАЦІОНАЛЬНОМУ ТЕХНІЧНОМУ УНІВЕРСИТЕТУ - 90 років: віртуальні експозиції музею/ВНЕСОК ДонНТУ В ІСТОРІЮ ТА РОЗВИТОК МІСТА ДОНЕЦЬКА

На початку 20-х років ХХ ст.. Юзівка уявляла собою невелике промислове містечко. Студенти і викладачі Донецького гірничого технікуму, з якого почався наш університет, чимало зробили для благоустрою міста.

У 1925 році Сталіно (так почала називатися Юзівка з 1924 року) ще не мав топографічного плану, без якого неможливий благоустрій. Роботи по його створенню були поручені професору Донецького гірничого технікуму О.М.Первушину. Практично втілили цю роботу його студенти. Розроблений план на протязі багатьох років був основою для виконання різноманітних господарчих робіт. І в наступні роки вибір площ для будування важливих споруд міста відбувався при участи співробітників нашого університету.

У 1927 р. у Донецьку нараховувалося близько 50 тисяч мешканців. Однак місто не мало транспортного сполучення між окремими районами. Коли стало питання про спорудження трамвайної лінії між містом та залізничодорожною станцією, практичні роботи по її споруді керівництво міста доручило виконати Донецькому гірничому інституту. Усі основні роботи по прокладанню траси - нівеліровочні та теодолітні, споруда мостів та інше - виконувалися студентами. Керівником робіт був студент С.І.Євстратов, який пізніше став викладачем інституту. Загальна довжина путей, споруджених студентами, склала 21 кілометр.

До 1928 року місто мало значні проблеми з питною водою. Вона була надзвичайно жорсткою, але й її вживання обмежувалося. З ініціативи професорів Донецького гірничого інституту (так у ті роки називався ДонНТУ) О.М.Первушина та О.І.Тулпарова міській владі був запропонований проект споруди водогону у місті. Його прийняли, і навесні 1927 року почалася прокладка труб, будування водозабірної станції та інші роботи. До 1928 року сіть водопроводу охопила місто, і в квітні 1928 р. вода поступила у водопровідні колонки.

Проявили ініціативу и попрацювали студенти і викладачі Донецького гірничого інституту і при створенні центрального парку культури і відпочинку ім.. Щербакова. Восени 1931 р. весь колектив вузу приймав активну участь у посадці дерев та закладці алей парку.

Інтенсивний розвиток міста у 30-роки потребував вирішення питання про паливне постачання. Для Донецька на той час найбільш раціональним було використання коксовального газу. Здійснення побутової газифікації міста стало у 1935 році головною науковою задачею кафедри технології пірогенних процесів Донецького індустріального інституту (таку назву вуз отримав у 1935 році). Студентам у якості дипломних проектів пропонувалася розробка газифікації міста. Один з таких перших реальних дипломних проектів був виконаний студентами-дипломниками під керівництвом професора І.Є.Коробчанського. Цей проект використовувався також для газифікації міст Донецької області. У 1936 р. при активній участі проф.. І.Є.Коробчанського була збудована газоочисна станція та здійснено підвід газу до закладів та жилих будівель міста.

Источники
Донецький національний технічний університет
Страница источника

Особи
Первушин Олексій Михайлович

Географія
Донецк м.